Informare publică despre campania de vaccinare, Etapa a II-a

Primaria Comunei Magureni aduce la cunostinta cetatenilor faptul ca, in contextul pandemiei de Covid-19, incepand cu data de 15 ianuarie a.c., a început, la nivel național, activitatea de vaccinare pentru categoriile de persoane din Etapa a II-a, care se derulează concomitent cu vaccinarea categoriilor aflate în prima etapă. Vă prezentăm câteva informații importante.

Ce presupune Etapa a II-a de vaccinare impotriva COVID-19?

Conform  Strategiei de vaccinare împotriva COVID-19, din Etapa a II-a fac parte:

• Populația cu grad ridicat de risc
  • Adulți cu vârsta peste 65 de ani;
  • Persoanele aflate în evidență cu boli cronice, indiferent de vârstă, în funcție de indicațiile vaccinurilor utilizate.
  • Lucrători care desfășoară activități în domenii-cheie, esențiale:
  • Personal cheie pentru funcționarea instituțiilor statului (parlament, președinție, guvern, ministere și instituții subordonate acestora);
  • Personalul din domeniul apărării, ordinii publice, siguranței naționale și a autorității judecătorești;
  • Personalul din sectorul economic vital:
  • Procesare, distribuție și comercializare a alimentelor de bază (panificație, lactate, carne, fructe și legume);
  • Uzine de apă, epurare, transport și distribuție apă;
  • Centrale electrice, producție, transport și distribuție curent electric;
  • Unități de producție, transport și distribuție gaze;
  • Unități de producție, transport și distribuție combustibili lichizi și solizi;
  • Unități de producție, transport și distribuție medicamente și materiale sanitare;
  • Transport de persoane și mărfuri;
  • Noduri feroviare, aeroporturi civile și militare, porturi esențiale;
  • Comunicații (serviciul de telecomunicații speciale, radio și televiziune naționale);
  • Personalul din unitățile de învățământ și creșe;
  • Personalul poștal și din servicii de curierat;
  • Personalul cultelor religioase;
  • Personalul din mass media care desfășoară activități cu risc crescut de expunere la infecția cu SARS-CoV-2 (ex: reportaje în unități medicale);
  • Personalul din domeniul salubrității și deșeurilor.

Persoanele respective se pot programa pentru vaccinare prin medicii de familie pe lista cărora sunt înscriși. În cazul în care nu au acces la medicul de familie propriu, se pot programa astfel:

1. prin call center unic: 021.4144425;
  2. prin intermediul oricărui alt medic de familie;
  3. prin structurile de asistență socială de la nivelul fiecărei unități administrativ-teritoriale (U.A.T).

Persoanele cu vârsta de peste 65 de ani se pot programa la vaccinarea împotriva COVID utilizând oricare dintre următoarele modalități:

1. individual, prin intermediul platformei (https://programare.vaccinare-covid.gov.ro/auth/login);
  2. prin contul unui aparținător, prin intermediul platformei online (de pe un cont se pot înscrie până la 10 persoane);
  3. prin call center 021.41.44.425
  4. prin intermediul medicilor de familie;
  5. prin structurile de asistență socială de la nivelul fiecărei unități administrativ-teritoriale (U.A.T).
  • Persoanele care desfășoară activități esențiale vor fi programate în baza propunerilor făcute de angajator.
  • Persoanele eligibile se pot programa pentru vaccinare indiferent dacă au sau nu asigurare de sănătate.

Centrele de vaccinare desemnate in Judetul Prahova pentru cea de-a doua etapa a vaccinarii:

1.  Ploiesti

COLEGIUL NATIONAL AL. I. CUZA, SALA DE SPORT STR. TREI IERARHI, NR. 10 (4 fluxuri)

1.  Ploiesti

FOSTUL LICEU LUDOVIC MRAZEK-CLADIRE CORP II STR. MIHAI BRAVU, NR 248 (2 fluxuri)

1. CAMPINA

Casa Tineretului BD. N. BALCESCU 50 (1 flux)

1. CAMPINA

Spital de Psihiatrie Voila Campina, str. Voila nr. 114 (1 flux)

1. CAMPINA

Spital Municipal Campina Campina, bd. Carol I nr. 117 (1 flux)

1.  PLOIESTI

Spital Judetean de Urgenta Ploiesti - sediu Boldescu Ploiesti, str. Boldescu nr. 3 (2 fluxuri)

1.  PLOIESTI

Spital Judetean de Urgenta Ploiesti - sediu Nord Ploiesti, str. Gageni nr. 100 (2 fluxuri)

1. URLATI

Spital Orasenesc Urlati Urlati, str. Independentei nr. 52 (1 flux)

1.  VALENII DE MUNTE

Spital Orasenesc Valenii de Munte Valenii de Munte, bd. Nicolae Iorga nr. 10 (1 flux).

Pentru detalii sau asistenta in ceea ce priveste procedura de programare pentru vaccinare, puteti apela Serviciul de Asistenta Sociala din Cadrul Primariei Magureni la urmatoarele numere  de telefon: