Rețeua de apă din centrul comunei Măgureni, a fost modernizată din fonduri europene

Rețeua  de apă din centrul comunei Măgureni, a fost modernizată din fonduri europene

Obiectivul major al acestui proiect a fost acela de a asigura apă potabilă sigură din punct de vedere sanitar pentru locuitorii care erau racordați la rețeua veche din azbociment,ce s-a constatat că putea fi toxică pentru populație.

Astfel populația poate beneficia acum de apă nepoluată , la standarde de siguranță sanitară.

Datorita faptului că s-a dorit îmbunătățirea infrastucturii fizice de bază în spațiul rural ,proiectul  s-a pliat pe obiectivele Măsurii 322 ,,Renovarea, dezvoltarea satelor, îmbunătățirea serviciilor de bază pentru economia și populația rurală și punerea în valoare a moșteniri rurale ,, primind astfel finanțare din fonduri europene nerambursabile.

Prin implementarea proiectului, atât locuitorii din centrul comunei cât și  ceilalți locuitori beneficiază de condiții civilizate de racordare la rețeua de distribuție a apei potabile,fapt ce va conduce la creșterea nivelului de trai al localnicilor, la imbunătățirea calității mediului,precum și la protejarea starii de sănătate a populației.