Site-ul oficial al Primăriei comunei Măgureni!

Avertizare
  • JUser: :_load: Imposibil de încărcat utilizatorul cu ID: 904

Viitoarea Gradiniță cu program prelungit din Satul Cocorăștii Caplii

           Viitoarea Gradiniță cu program prelungit din Satul Cocorăștii Caplii

 

 

Pentru a veni în sprijinul părinților care au copii de vârstă preșcolară și sunt nevoiți sa apeleze la serviciile unor gradinite cu program prelungit din alte localități precum și pentru generețiile viitoare de elevi, în prezent sunt în derulare lucrările de reparație și consolidare a clădirii   Școlii din satul Cocorăștii Caplii , în vederea înființării unei gradinite cu program prelungit.

          Obiectivul investiţiei îl constitue :Reparația capitală a Scolii Cocorăștii Caplii pentru consolidarea și conservarea cladirii în scopul înființării unei gradinițe cu program prelungit-Parteneriat Consiliul Județean Prahova și primăria comunei Măgureni, la cererea cetăţenilor comunei , care au sesizat nevoia deschiderii unei grădinițe cu program prelungit, la ora actuală nefuncţionând nici o astfel de unitate  în comuna noastră .

      Educația preșcolara este parte a sistemului de educație si formare inițială și urmărește socializarea și dezvoltarea emoțională, cognitivă și mentală a copiilor, prin metode și activitați specifice. Abordarea problemelor copilului de la o varstă fragedă prin intervenții la nivelul educatiei preșcolare duce la obtinerea de beneficii pe termen lung în ceea ce privește performanța acestuia în școală și ulterior în carieră, acest tip de educație fiind esențial pentru dezvoltarea individului din punct de vedere al abilitaților de învățare, contribuind la prevenirea părăsirii timpurii a școlii, la creșterea nivelului educațional și facilitând învatarea continuă de mai târziu